Více času na podstatné

Od dnešního dne žijeme na ekologický dluh

18.04.2024 18:21

Od dnešního dne žijeme na ekologický dluh

Počínaje dneškem žijí obyvatelé České republiky na ekologický dluh. Takzvaný Světový den překročení vypočítává mezinárodní organizace Global Footprint Network již od roku 2006. Pro tuzemsko připadá na 18. dubna, což je o 6 dní pozdější termín než v loňském roce. Globální den překročení (Earth Overshoot Day) pak připadá na 25. července.

Den překročení je ukazatelem toho, jak velká za námi zůstává stopa na planetě. Toto datum se dá oddálit snížením dopadu na životní prostředí, a to nejen v oblasti průmyslu, stavitelství a zemědělství, ale také dopravy a výroby. Poptávka lidstva po přírodních zdrojích již nyní převyšuje limity a možnosti naší planety. Konkrétně Česká republika by při současné produkci potřebovala podle výpočtu na letošní rok přírodní zdroje 3,38 planet, v celosvětovém kontextu se číslo snižuje na 1,76.

„Nemůžeme žít na dluh. Tedy ani na ekologický dluh. Už v dubnu jsme spotřebovali tolik přírodních zdrojů, co nám mělo vystačit na celý rok. S touto rychlostí spotřeby by nám nestačily ani tři planety Země. Proto se musíme snažit dluh zmenšovat. Můžeme tomu pomoci tím, že budeme například zateplovat své domy a snižovat tak jejich energetickou náročnost, můžeme vyměnit starý kotel za šetrnější způsob vytápění, využívat zelenou elektřinu třeba ze solárních panelů nebo více recyklovat a zaměřit se na opětovné využívání materiálů i vody. Zároveň bychom měli spojit síly v podpoře biodiverzity a ochraně vody i půdy, a hlavně v obnově naší přírody. Na tom také na ministerstvu intenzivně pracujeme. Věřím, že nejen díky tomuto se nám podaří den, od kterého žijeme na dluh, zase o něco oddálit,“ uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).

Globální den překročení nastane podle výpočtů o osm dní dříve než v loňském roce. Současné tempo zapříčiní, že den, od kterého žijeme na ekologický dluh, přijde každý rok o něco dříve. Abychom toto datum oddálili, je důležité snížit ekologickou stopu a zaměřit se na efektivnější využívání omezených zdrojů, které máme k dispozici. Počítá se každý malý krok a začít se dá například změnou ve stravování nebo nákupním chování.

„Dnešní datum je především vodítkem k zamyšlení. Pro jednotlivce při zvažování individuálního chováni a skutečných potřeb, pro vlády pak zejména jako memento nutnosti reálných environmentálních reforem, které zároveň řeší všechny tři planetární krize: klima, biodiverzitu i znečištění,“ dodal náměstek ministra životního prostředí Jiří Lehejček (Piráti).

Datum Globálního dne překročení se každý rok počítá vydělením světové biokapacity, tedy množstvím zdrojů, které Země v daném roce vytvoří, a světovou ekologickou stopou (spotřebou přírodních zdrojů v daném roce). Výsledek se pak vynásobí počtem dní daného roku.